برای تجربه بهتر ، مرورگر خود را به کروم، فایرفاکس، اوپرا یا اینترنت اکسپلولر تغییر دهید.

مزایای عضویت ایران در سازمان همکاری‌ شانگهای

عضویت ایران در سازمان همکاری‌های شانگهای نمونه بارز یک دیپلماسی فعال است که منافع بسیاری را در حوزه‌های اقتصادی و امنیتی برای کشورمان در بر خواهد داشت.

سازمان همکاری‌های شانگهای در سال 1996 با عضویت 5 کشور از جمله چین، روسیه، قرقیزستان، تاجیکستان و قزاقستان شروع به کار نمود. سپس با اضافه شدن کشورهایی مانند ازبکستان، هند و پاکستان به عنوان اعضای دائم خود را به عنوان نهادی قدرتمند به دنیا معرفی نمود. این موضوع تاجایی پیش رفت که در سال 2005 درخواست ایالات متحده آمریکا جهت عضویت در این سازمان را رد کرد. برخلاف نام این سازمان که از شهری در چین می‌آید هیچ ارتباطی با شهر شانگهای در چین ندارد.

کشورهای بسیار دیگری مانند بحرین، مصر، عراق، عربستان صعودی، قطر، سوریه و اوکراین نیز در صف عضویت در این سازمان قرار دارند که همچنان این امکان برای آن‌ها فراهم نشده است.. افغانستان،  بلاروس و مغولستان همچنان از اعضای ناظر می‌باشند. یکی از موفقیت‌های دیپلماتیک ایران در سال جاری تبدیل شدن از عضو ناظر به عضو دائم در سازمان همکاری‌های شانگهای می‌باشد.

 
جذابیت‌های اقتصادی سازمان همکاری‌های شانگهای

بزرگترین تولیدکنندگان انرژي جهان و همچنین بزرگترین مصرف انرژي در جهان در این سازمان قرار دارند. از طرفی در حدود یک چهارم از خشکی‌های جهان نیز متعلق به اعضای این سازمان می‌باشد. از لحاظ ساختار جمعیتی نیز نزدیک به 40 درصد از جمعیت کل جهان را تشکیل می‌دهند. اختصاص یک سوم از رشد تولید ناخالص جهان نیز در اختیار سازمان همکاری‌های شانگهای می‌باشد. بر اساس داده‌های بانک جهانی حجم اقتصاد سازمان در سال 2017 از مرز 15 تریلیون دلار گذر کرد و 20 درصد از حجم کل 74 تریلیون دلاری اقتصاد جهان را به خود اختصاص داده است. که البته این عدد پیش از عضویت پاکستان و هندوستان، حجم اقتصادی این سازمان  در پایان سال 2015 حدود 12.7 تریلیون دلار بوده است. با توسعه رو به جلو در سازمان همکاری‌های شانگهای و درخواست‌های بسیاری از کشورها جهت عضویت در این سازمان می‌توان انتظار رشد روز افزون حجم اقتصادی آن را انتظار داشت.

حجم معاملات ایران با کشورهای عضو پیمان شانگهای در سال 1399 بیشتر از 23 میلیارد دلار است که با پیوستن دائم ایران به این سازمان بستر افزایش صادرات به اعضای سازمان فراهم می‌شود.

آینده روشن این سازمان را می‌توان در گزارشی که شرکت چندملیتی خدمات حرفه‌ای پرایس واتر هاوس کوپرز که در خصوص بررسی 32 اقتصاد بزرگ دنیا که 85 درصد از کیک اقتصاد جهان را تشکیل می‌دهند صورت گرفته است، یافت. این گزارش ترکیب سه اقتصاد برتر دنیا در سال 2016 را به ترتیب چین، آمریکا و هند عنوان نموده است اما در پیش‌بینی‌های خود بیان می‌کند که این ترکیب تغییر جدی خواهد داشت و به ترکیبی با ترتیب چین، هند و آمریکا تغییر خواهد کرد.

 

مزایای عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای

عضویت در سازمان همکاری‌های شانگهای مزایای اقتصادی بسیاری را می‌تواند برای کشورهای عضو داشته باشد. حال در همین خصوص افزایش همکاری‌های مالی و بانکی کشورهای عضو، توسعه گردشگری و تبادل هیات‌های بازرگانی و غیره، حفظ و گسترش بازار مصرفی قابل توجه و بادوام برای صادرات محصولات نفتی و غیرنفتی، رفع نیازهای تکنولوژیکی و منافع مالی برای توسعه صنعتی، اعطای امتیازات و معافیت‌های مربوط به تعرفه‌های گمرکی، گسترش همکاری‌ها در بستر متنوعی از زمینه‌ها نظیر انتقال خطوط مخابراتی، حمل و نقل کالا و ترانزیت انرژی، عضویت ایران در این سازمان بستر افزایش صادرات کشور به اعضای این سازمان فراهم میشه، تامین منافع ملی و امیدواری به آینده سیاسی و اقتصادی ایران از جمله این مزایاست.

نظرات (1)


  1. Capricorn Man Secrets

    Great content! Keep up the good work!

دیدگاه خود را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *